Клуб „Млад радиолюбител“ се включи в програмата на NASA – NOTA, като „улавяше“ изображения, излъчвани от борда на Международната космическа станция. Клубът демонстрира прехващането и декодирането на юбилейните снимки в края на 6-я час по Информационни технологии в петък. Така показахме как могат да се въвеждат в компютъра изображения не само със скенер и цифров фотоапарат. Изображението беше прието с много шум, породен от компютрите, мрежовото оборудване и близките стоманобетонни сгради. Следващите изображения бяха прехванати на открито и тяхното качество вече бе доста по-добро. С това събитие NASA отбелязва 35 години радиолюбители на пилотираните полети в космоса (NOTA – NASA On The Air). За участието в програмата клуб LZ1KAK получи сертификат!

Какво е SSTV можете да разберете и от нашия сайт и видео канал: http://tvschool.eu/

За повече информация посетете сайтовете:

https://nasaontheair.wordpress.com/

http://issfanclub.eu/2019/02/14/upcoming-sstv-event-feb15-17/?fbclid=IwAR0nNExixefzwxqyCQWJcM7qg4EDoqTw9lnKxMN7H8VdqUvcgVHJOi0tA-0

https://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php

http://www.ariss.org/

Всичко добро от нас и 73!

Участниците в клуб „Млад радиолюбител“ получиха подарък – набор комплекти за сглобяване на радиоприемник от Димитър LZ3NY и Виктор LZ1NY, за което им благодарим сърдечно. 
Така, със останалите несглобени китове (роботи следващи линия, късовълнов усилвател 70 вата и други) часовете за извънкласни дейности втория срок са готови за провеждане. В клуба „HAM-STEM” ще се учим да разпознаваме електронните компоненти от схемите, ще сглобяваме радиоприемници и усилватели, ще осъществяваме радиовръзки с радиолюбители от цял свят. Всички тези дейности ще филмираме, обработим и публикуваме във видео каналът и в сайта на телевизията ни „TV-Щастливците“ tvschool.eu. 
Желаещите ученици от ОУ „Алеко Константинов“ (5-7клас) могат да се запишат в клуба. Местата са ограничени и предимство ще имат участниците в останалите мои извънкласни дейности.

Алековци завоюваха 3 златни медала на Националния конкурс "Търси се Супер STEM". Училището участва с два проекта: “HAM-STEM” - за популяризиране на хобито радиолюбител в онлайн пространството и световния радио ефир, и „ROBO-STEM“ – мултимедийно представяне на идеята за изработка на бюджетен робот. Мирабела Димова и Мартин Ненов от 6 клас станаха национални победители в категория Инженеринг с проекта “HAM-STEM”. Ръководителят на екипите Георги Гочев бе един от двамата SUPER STEM УЧИТЕЛИ – национални победители в конкурса. Той получи наградата STEM AMBASSADOR за насърчаване на учениците да се интересуват и любопитстват в областта на STEM. Освен наградата, преподавателят получи поздравителен адрес от Elizabeth Whitewolf – ръководител в Научния център в Карнеги – САЩ. На церемонията наградите връчиха г-н Соломон Паси, представители на NASA, бизнеса и университетски преподаватели. Г-н Гочев получи и покана да посети световния образователен музей в Карнеги - Пенсилвания, през лятото.

Учениците накратко представиха дейността на клуб „Млад радиолюбител“, който съществува в ОУ „Алеко Костантинов“ от 2017г. с 90% финансиране по Общинска програма „Димитровград на младите“. Идеята на проекта е да запознае учениците с хобито радиолюбител и да привлече още съмишленици от димитровградските училища към това занимание. Целта е да се покаже в няколко етапа колко много нови познания дава изучаването на радиокомуникациите и какви умения трябва да се развият, за да станеш добър в това хоби. Демонстрират се междупредметните връзки с астрономия, физика, електроника, информационни технологии, математика, чужди езици, география и инженерните дисциплини.

В клуба в момента изработват мултимедийна презентация за радиолюбителството и мястото на жените в него. Предстоят нови и утвърдени инициативи, чрез които да се привлекат нови, желаещи да се развиват в областта на науката и технологиите участници в клуба.

 

Този ден е специално избран за да се покаже нашето хоби сред децата. Това е денят, в който радиолюбителите споделят своето радио с децата, внуците си, или други млади хора около тях. На този ден много деца успяват да осъществят своята първа радио връзка. Много често това преживяване се превръща в страст, която не угасва до старини.

Разговорът, за който децата се подготвяха беше прост. На английски език трябва да се представиш със своето име, възраст, местоположение и любим цвят. Може разбирасе да завържеш и по-дълъг разговор с кореспондента, който може да се намира и на обратната страна на Земята. За да те „забележат“ е добре да започнеш повикването в ефира с думите “CQ Kids Day”. Това означава, че търсиш всички по случай деня на детето в радиото.

Участниците в клуб „Млад радиолюбител“ се събрахме в парк „Н. Й. Вапцаров“ до НАОП „Дж. Бруно“ в този мразовит ден. Разпънахме антената на 7 метрова въдица, свързахме акумулатора към трансивъра и започнахме да слушаме. Много трудно намерихме свободна честота на обхвата 40 метра. Мартин се престраши първи да обяви присъствието ни в ефира и той получи и първата QSL картичка – доказателство за осъществен радио контакт. Благодарим на радиолюбителите, които ни отговориха. И специални благодарности на Пламен LZ1PPL, Стефан LZ3SV и Валери LZ1WTA за помощта!

Очакваме да пристигне новозакупеното оборудване по проект „Димитровград на младите“ и с помощта и на бюджета на нашето училище да оборудваме наша стаичка за работа в ефира. Продължаваме усилено да учим Международната радиотелефонна азбука и да подготвяме кратко представяне на клубът ни на английски и руски език.

За повече информация, относно Kids Day in HAM Radio, можете да посетите сайтовете на IARU, YOTA, ARRL, и много други.

Всичко добро от клуб „Млад радиолюбител“ и както операторите казват: 73!

Клуб „Млад радиолюбител“ се събрахме след часовете в деня на влюбените, запленени от нашето хоби. С антена – въдица, провесена от третия етаж на компютърния кабинет и едва удържаща поривите на вятъра, успяхме да направим връзка с RZ3AH – Александър от Москва и с Германия - DR5ØDIG, специален опознавателен знак, с който се отбелязват 50 години от създаването на DIPLOMA INTEREST GROUP (www.diplom-interessen-gruppe.info). За първи път тествахме новото оборудване, закупено по програма „Димитровград на младите“ на Община Димитровград. Захранващия блок се държеше добре, тунерът настрои импровизираната антена, КСВ мера отчиташе 2-3 вата изходна мощност. Въпреки минималната мощност, кореспондентите ни дадоха максималната оценка 59!

Всичко добро и 73 от клуб LZ1KAK!